Opinie o Nas
kontakt@netselekt.pl +48 572 222 222 /   (22) 257 25 10
Skaner kodów kreskowych - historia zastosowanie i rodzaje
Skaner kodów kreskowych - historia zastosowanie i rodzaje

Skaner Kodów kreskowych

Historia powstania, działanie, zastosowanie i rodzaje skanerów kodów kreskowych.



Skanery kodów kreskowych to aktualnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań do identyfikacji.
Szeroki zakres zastosowań sprawia, że możemy używać ich do znakowania towarów, zapisywania danych na przykład kontaktowych typu adres e-mail czy strona internetowa w kawałku grafiki w formie kodu QR (Quick Response), czyli tłumacząc ,,szybka odpowiedź.

1. Trochę Historii – skaner kodów kreskowych a dokładnie sam kod kreskowy został opisany na pracy magisterskiej przez Wallace Flint, który opisał w swojej pracy automatyczne punkty w supermarketach. Tak został zapoczątkowany pewien rodzaj automatyki znakowania i identyfikacji szerokiego rodzaju przedmiotów.

2. Jak działa skaner kodów kresowych – sposób działania jest dość prosty. Skaner pracuje i opiera się na światłe. Zamienia odbite światło z kodu kreskowego nadrukowanego na przykład na jakiś przedmiot i tłumaczy na sygnał elektroniczny, który potem już trafia na przykład do komputera w kasie i rozpoznaje kod w systemie.

3. Rodzaje skanerów kodów kreskowych – Wszystkie skanery są oparte o technologie światła. Na początku skanery pracowały na podstawie diody LED, lecz te skanery miały jedną bardzo poważną wadę, która zmniejszała w dużym stopniu zastosowanie i funkcje skanera kodów kreskowych, a mianowicie miały bardzo mały zasięg i musiały być bardzo blisko kodu kreskowego. Wszystko zostało zmienione w momencie wprowadzenia na rynek skanerów kodów kreskowych na podstawie światła laserowego, co pozwoliło na dalekie zasięgi odczytu. Skanery aktualnie możemy podzielić nie tylko na te 1D jedno wymiarowe typowe paskowe, ale także 2D na przykład bardzo popularny PDF417. Aktualna technologia pozwala większości telefonów komórkowych na odczyt kodów kreskowych 1D, 2D, a także QR. Skanery możemy podzielić na
- 1D, czyli jednowymiarowe np. kod paskowy
- 2D Dwuwymiarowe.
- Kod QR modularny i stało wymiarowy

4. Technologia Bluetooth – aktualny rozwój i postęp technologii wprowadził duże ułatwienie na rynku kodów kreskowych. A mianowicie skanery kodów kreskowych bezprzewodowe. Aktualne skanery dostępne na rynku potrafią mieć zasięg nawet do 300 metrów, a także pozwalają na skanowanie nawet 50 000 razy na jednym akumulatorze.

5. Czym się kierować przy wyborze ? – wiele osób ma dylemat przy wyborze skanera kodów kreskowych. Bezprzewodowy, z interfejsem USB a może RS232? Kluczowym aspektem przy wyborze skanera kodów kreskowych jest jego zastosowanie. Mamy aktualnie podział skanerów np. producenta Honeywell na specjalne pod grupy. Na przykład skanery dla logistyki i transportu, skanery bezprzewodowe dla magazynów bardzo wytrzymałe odporne na upadki nawet z 3 metrów, skanery dla służby zdrowia, a także skanery przygotowane do pracy z trudnymi do odczytania kodami kreskowymi na przykład zabrudzone, uszkodzone, które poradzą sobie z nie pełnym kodem kreskowym.

6. Producenci – jednym z najpopularniejszych producentów jest firma Honeywell, która w swoim zasięgu posiada już firmy np. IntermecDatamax. Posiadają w swojej ofercie około 3000 różnych skanerów, każdy może być wyposażony w inny interfejs, wytrzymałość czy rodzaj transmisji.

Podsumowując można stwierdzić, że aktualne funkcjonowanie świata bez kodów kreskowych mogłoby znacznie utrudnić życie wielu firm i producentów. Znakowanie towaru to absolutna podstawa w dzisiejszym świecie, co znacznie ułatwia rozpoznawanie danego przedmiotu.
Skanery pozwalają odczytać w ułamku sekundy kilkanaście zapisanych informacji w kodzie kreskowym.

Zastanówmy się kod kreskowy mamy wszędzie, na jogurcie, na spodniach, a nawet na każdym podzespole naszego telewizora.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
wizytówka
Sklep internetowy Shoper.pl